Zahradní slavnost

Odpoledne plné příběhů, rozmanitých květin, nových obzorů a nečekaných setkání

15:30

PŘEDNÁŠKA: Objevte klenoty přírody z tropických oblastí (Hubert Čížek)

16:15

VERNISÁŽE VÝSTAV: Na obzoru vidím svůj horizont, Pohyb pod látkou, Panenka jako suvenýr i ochranný amulet (díla z Ateliéru kresby Evy Jiřičky a Tvůrčí dílny znovuobjevených příběhů vedené kosmo_nauty)

16:45 dále

WORKSHOPY: Vytvořte květiny pro Fridu Kahlo (tvorba květin z papíru s kosmo_nauty), Květinové věnce a semínkové bomby (s Annou z květinové farmy Tři kvítka) 

KVÍZ: Ze starých zahradnických knih a herbářů Knihovny Antonína Švehly (připravila Iva Linhartová, lektorka komunitní zahrady Botanicula) 

ROSTLINNÝ BAZAR: Vzájemná výměna rostlinek, sazeniček a semínek 

OHEŇ A ŠPEKÁČKY

Naučíte se

PŘEDNÁŠKA

Objevte klenoty přírody z tropických oblastí

Hubert Čížek si jako malý kluk prohlížel atlasy s cizokrajnými rostlinami a věřil, že je jednou uvidí na vlastní oči, v jejich přirozeném prostředí. Ačkoliv se jeho dětské plány ostatním nezdály příliš reálné, nakonec se splnily. Na svých cestách projel celý svět a právě rostliny se staly jeho hlavním zájmem. Nenechte si ujít jeho poutavé vyprávění. Představí Vám nejrozmanitější květy a květenství, která na svých cestách objevoval. Poznáte jedny z největších květů světa, které mají průměr až 1 metr, nejvyšší květenství světa – peruánské bromeliovité nebo nejmohutnější květenství palmy talipot. 

WORKSHOPY

Vytvořte květiny pro Fridu Kahlo

Pod vedením kosmo_nauty
Mexická malířka Frida Kahlo se ráda obklopovala květinami a často pečovala o zahradu Modrého domu (La Casa Azul). Květiny se symbolickými významy prostupují její malované portréty a zátiší. Vyšívané květy často doplňují tradiční mexické šaty. Květinové čelenky jsou známy z řady portrétních fotografií. Mučenkový kvetoucí šlahoun z krepového papíru dodnes šplhá k nebesům její dřevěné postele. Nechte se vtáhnout do barvitého světa exotických květin, které dodnes rozkvétají z krepového papíru v rukou mexických řemeslníků. Přijďte si vyzkoušet netradiční techniky tvarování květin z krepového papíru a vytvořte si křehké mexické papírové květy.

Jak na květinové věnce a semínkové bomby

Spolu s Annou z květinové farmy Tři kvítka se naučíte se vázat věnce z rostlin a květů, které jsou v přírodě běžně dostupné. Přesto věnečky, které z nich upletete, dokážou vdechnout speciální atmosféru Vašemu interiéru nebo rozzářit vstupní dveře do domu.

Pro ty, kteří mají duši zahradníka, je zase připravena výroba semínkových bomb, které mají speciální schopnosti. Ať je zasadíte do jakéhokoliv terénu – do sucha, stínu nebo na sluníčko, díky kombinaci zapracovaných semínek, vždy vykvetou a způsobují výbuchy radosti.   

Otestujte své znalosti v kvízu ze starých herbářů

Na soutěživé hosty budou čekat kvízy ze zahradnických knih a herbářů Knihovny Antonína Švehly. Nejlepší znalosti budou odměněny.

Rostlinný bazar

Výměna rostlinek, sazeniček a semínek bude průběžně během celého odpoledne a večera probíhat v Botanicule – pod břízkami. Přineste si své zahradnické výpěstky a měňte je s ostatními.  

Popis kurzu

VERNISÁŽE VÝSTAV

Práce vznikly na jaře 2023 v rámci Ateliéru kresby Evy Jiřičky a Tvůrčí dílny znovuobjevených příběhů vedené kosmo_nauty v Přístavu 7. 

Na obzoru vidím svůj horizont

Kde se Vám spojuje nebe se zemí a kam hledíte nejraději? Technikou rozmývaného inkoustu se dostáváme do vrstev na zemi i na obloze. Autoři zpodobnili své horizonty, které se díky schnutí a blednutí barvy proměňují, stejně jako náš pohled na život. Instalace kreseb pak propojuje vize individuálních obzorů v jeden společný.

Pohyb pod látkou

Jaká energie se vlní a ožívá pod látkou? Obrázky můžeme obcházet a sledovat, jak se s úhlem pohledu proměňují. Předvádějí nám svou přirozená hru stínů a světel. Látkové reliéfy, jejichž forma je měkká a dovoluje jemně promlouvat k divákům, vznikly pod rukama klientek Ateliéru kresby v jarním pnutí látek, jehel a výztuží.  

Panenka jako suvenýr i ochranný amulet

Fotografický projekt je koncipován jako ohlédnutí za výrazným tématem Tvůrčí dílny znovuobjevených příběhů. Téma panenky v různých kulturách a zemích celého světa tvoří totiž osnovu této tvůrčí dílny. Fotografický výběr představí bohatství materiálů a proměnlivost pojetí panenek z Japonska, Mexika, Floridy, Anglie a Afriky.

Tématicky podobné

Volno
Komunitní zahrada Botanicula 2024
Společně
Pojďte s námi pěstovat rostlinky i dobré vztahy
Komunitní zahrada Botanicula 2024
Po 01. 01. 2024 - 31. 12. 2024
10:00 - 11:00
Přístav
Linhartová Ivana
Volno
Náš dvorek na Bělidle
Společně
Společně pomáháme s péčí o rostliny na Bělidle
Náš dvorek na Bělidle
St 05. 06. 2024 - 14. 08. 2024
14:00 - 15:30
Na Bělidle
Drvota David
Jeřábková Zora
Obsazeno
Ze Starého Kolína do Sedlce u Kutné Hory
Út 23. 07. 2024 - 23. 07. 2024
08:45 - 16:00
Přístav
Nováková Lenka
Volno
Podél Labe k Českému Gradu
výlet
Turistický klub
Podél Labe k Českému Gradu
St 14. 08. 2024 - 14. 08. 2024
09:00 - 14:00
Přístav
Nováková Lenka
Volno
Letní piknik v zahradě
Společně
Klub milovníků zahrady
Letní piknik v zahradě
Út 16. 07. 2024 - 16. 07. 2024
15:00 - 16:30
Přístav
Linhartová Ivana
Aktivita již proběhla
169 z 200 míst volných
31. 05. 2023
Středa 15:30 - 19:30