Vyzkoušejte si roli lektora, přednášejícího nebo organizátora aktivit a přispějte do programu Centra Elpida. Každý umí nebo zná něco, co může předat druhým. A platí to i naopak, každý se může od všech ostatních učit a čerpat novou inspiraci. Dánský model vytváří podmínky pro předávání a sdílení životních, profesních nebo zájmových zkušeností v přívětivém prostředí Elpidy. Staňte se součástí klubu přátel dánského modelu a získejte nejen nové přátele, ale i příležitost dále se rozvíjet. Vybrané zájemce proškolíme v lektorských dovednostech.
Od nápadu po realizaci vaší akce je Vám k dispozici koordinátorka, od které dostanete organizační i metodickou podporu. Po úvodním setkání začnete akci společně plánovat, pomůže Vám s výběrem tématu i přípravou setkání. Vaši akci zařadí do našeho programu. Nakonec od ní dostanete podpůrnou zpětnou vazbu. Jako bonus obdržíte i volný vstup na akce vedené ostatními dobrovolnými lektory v rámci klubu dánského modelu.
Ozvěte se nám na danskymodel@elpida.cz nebo ještě lépe, napište rovnou koordinátorkám za jednotlivé pobočky (Bělidlo: Zuzana Kozbertová - zuzana.kozbertova@elpida.cz, Přístav7: Maja Janeček - maja.janecek@elpida.cz). Koordinátorka si s Vámi domluví nezávaznou úvodní schůzku, kde se s projektem seznámíte do větší hloubky, a proberete možnosti Vašeho případného zapojení. Více info o tom, jak to celé probíhá, si můžete přečíst zde. (odkaz na Manuál).
V Elpidě probíhá více dobrovolnických projektů zároveň a jako účastník “dánského modelu” se stanete členem této širší komunity dobrovolníků. To také znamená, že jste pravidelně informováni o novinkách v této oblasti a jste zváni na společná setkání, exkurze nebo školení, kde můžete poznat mnoho dalších zajímavých lidí.
Chcete mít přehled o tom, co se v projektu Dánský model právě děje? Přihlaste se k odběru newsletteru “Novinky klubu přátel Dánského modelu”.
“Dobro na Sedmičce rozvíjí iniciativu a podnikavost seniorů a nahlíží na ně jako na potenciální hybatele společenských změn a aktivní hráče při utváření místní komunity. Chceme se zaměřit na vytváření a udržování sociálních vazeb, mezigenerační spolupráci a společně se všemi partnery projektu působit jako katalyzátor zapojení seniorů do místní komunity. Jde nám o to, aby lidé (zejména ti starší) realizovali společensky prospěšné aktivity ve svém okolí, byli schopni zviditelňovat svoje aktuální potřeby v komunitě a dobrým příkladem pomohli širšímu okruhu svých vrstevníků.”
1. Prohloubit znalosti a dovednosti interních týmů v partnerských organizacích v oblasti využití participativních a hodnotících metod v rámci aktivit podporujících aktivní stáří.
2. Rozvinout stávající projekt dobrovolnictví nejen seniorů o nové prvky neformálního dobrovolnictví vedoucího k rozvoji občanské pomoci a mezigenerační spolupráci v komunitě zapojením širších cílových skupin a vytvořit udržitelnou podpůrnou infrastrukturu pro tyto aktivity.
3. Ověřit implementaci a možnosti využití dánského modelu vzdělávacího centra pro seniory v českém prostředí.
Realizátorem projektu Dobro na Sedmičce je Nadační fond Agora 7. Strategickým nefinančním partnerem je MČ Praha 7, která spolupracuje na rozšiřování podpůrné infrastruktury pro neformální dobrovolnictví a vzniku Dobrovolnického Centra Agora 7. Finančním partnerem je organizace Ninin sen, která zastřešuje překlad metodiky z dánštiny v rámci pilotáže Dánského modelu, propojuje aktéry s partnery z Dánska a podílí se na přípravě finální metodiky.
Nefinančním partnerem projektu je rovněž Elpida, se kterou Agora 7 spolupracuje na provozu vzdělávacího centra Přístav 7 jako jeho finanční podporovatel. Úzce spolupracujeme na komunitních aktivitách v rámci Prahy 7. Elpida poskytne svoji pobočku Bělidlo pro dílčí pilotáž dánského modelu. Všechny výstupy vzniknou v úzkém partnerství Elpidy a NF Agora.