Toto není kámen

Tvůrčí dílna znovuobjevených příběhů

Červnové tvůrčí setkání bude věnováno knize českého ilustrátora Miroslava Šaška (1916-1980), od které jsem si vypůjčila i titul připravované dílny. Miroslav Šašek nechává na stránkách knihy ožívat černobílé antické sochy a kombinací s kresbou jim dává nové významy: v kině Vás obslouží Julius Caesar, torzo dívky ve výloze vybídne k nákupu drahocenných šatů anebo dostanete sklenici od samotné Diany. Přijďte si vyzkoušet tvůrčí práci v technice koláže, která hravě umožňuje nalézání nových kontextů a významů. Na dílně budeme pracovat s autentickým italským obrazovým materiálem a kontrastem barevného a černobílého motivu. Vlastní příběhy rozvedeme v drobné knížce a třeba doplníme i textovým komentářem. Na dílnách, které jsou věnované koláži, bych se ráda postupně věnovala historii koláže, rozdílným přístupům k této technice, důležitosti výběru obrazového materiálu, možnosti pracovat ve větších cyklech a rozvíjení tématu. Moc se těším na další tvůrčí setkání nad společným tématem!

Tvůrčí setkání jsou od počátku koncipována jako otevřený prostor pro imaginaci, asociaci a hru, a proto je akcentován samotný proces tvoření na místo záměru vytvořit „dokonalé“ dílo. Při této příležitosti s oblibou připomínám pojetí japonské estetiky, které oceňuje krásu v nedokonalosti a pomíjivosti.

Popis kurzu

Tvůrčí dílna je inspirována osobitými příběhy výrazných autorů, umělců a výtvarníků. Cyklus uměleckořemeslných výprav přibližuje cizí kultury z celého světa od Ameriky přes Afriku až po státy Evropy a Asie. I drobné artefakty totiž vypovídají mnohé o kultuře, tradicích, zvycích a řemeslných technikách jednotlivých zemí a regionů. Na tvůrčí dílně vznikají výrobky z textilu, korálků, papíru, dřeva a přírodnin. Výrazně se uplatňuje práce s nevyužitým textilem, zbytkovou metráží, odřezky a jinými recyklovatelnými a odpadovými materiály. V rámci cyklu vznikly projekty, které byly prezentovány nejen ve výstavních prostorách Přístavu 7 (Vitrínky na Palmovce, Plovárna, Vitrínka na Vltavské), ale i v Městské knihovně v Praze (Artotéka na Opatově, Jezerka): Šatičky pro Pražské Jezulátko, Pocta ukrajinským ženám, Koberec pro Šeherezádu, Do páru, Panenka jako suvenýr i ochranný amulet, Boudoir pro Annu Zemánkovou, Frida. Viva la Vida).

Nechte se vést po inspirativní cestě a přijďte nahlédnout do tvůrčí atmosféry celého cyklu. Příběhy jsou hravou osnovou našeho společného setkávání. Na počátku mého příběhu, který mě pojí s Přístavem 7, stálo téma suvenýrů z dalekých cest. V době covidové jsem připravila tvůrčí cyklus s titulem Cesta kolem světa. Tvůrčí dílna tematizovala (ne)možnost volného cestování v době covidové, neboť nelze zabránit výletům v našich představách, kde můžeme být kdekoliv na světě a uskutečnit nenaplněné sny. 

Tématicky podobné