Centrum Elpida v Dánsku

23.07.2023

Šestičlenná reprezentace našeho centra (Jan Bartoš, Naďa Buchtová, Maja Janeček, Nikola Kužílková, Zuzana Kozbertová a Olga Słowik) se včera vrátila z pětidenní pracovní cesty v Dánsku, na které jsme byli spolu s Birgerem Hustedem z nadačního fondu Ninin sen.

Naším hlavním cílem bylo prohloubit znalosti v oblasti dobrovolnictví a načerpat inspirace do dalšího fungování Centra Elpida. Dánsko jsme vybrali proto, že vyniká svojí tradicí dobrovolnictví: 39 % dánských seniorek a seniorů dělá aspoň jednou do roka dobrovolnickou činnost. V některých regionech je to i neuvěřitelných 56 %.

Klíčovým bodem exkurze bylo Centrum aktivit ve městě Skjern v západním Dánsku, které řídí paní Janne Nielsen. Setkali jsme se tam s dobrovolníky a zaměstnankyněmi centra a také zúčastnili jsme se kulatého stolu s dobrovolníky a vedením. Bylo to nesmírně obohacující pro všechny zúčastněné.

Navštívili jsme také další organizace v obci Ringkøbing Skjern: Červený kříž, Občanské centrum a FrivilligVest, koordinační a školicí sdružení pro dobrovolnictví. Potkali jsme se i se starostou obce a koordinátorem dobrovolníků pro celou obec.

Poslední den jsme strávili v Kodani, kde jsme načerpali inspirace v Centru aktivit pro seniory. Těšíme se, až Vám budeme o tom všem osobně vyprávět a hlavně – až budeme všechny nápady přetavovat do praxe.